Małopolski Przełom Wisły
W filmie prezentujemy odcinek Wisły od mostu w Annopolu do mostu w Puławach.
„Królowa polskich rzek“ rozcinając pas wyżyn między Zawichostem a Puławami tworzy tu malowniczy przełom. Niespokojny, stale zmieniający swój bieg nurt Wisły nadał jej niepowtarzalny charakter rzeki dzikiej, nieujarzmionej.
W naszej wędrówce wzdłuż doliny Wisły prezentujemy bogactwo świata kultury i przyrody. Szczególny nacisk położyliśmy na pokazanie harmonijnego krajobrazu kulturowego oraz nieustającego wpływu rzeki na żyjących tu ludzi, którzy od niepamiętnych czasów wznosili tu swoje osady. Wisła ułatwiała transport towarów, chroniła przed nieoczekiwanym atakiem wroga, dostarczała pożywienia, w czasie wylewów użyźniała pola. W filmie podróżujemy wzdłuż Wisły i zapoznajemy się z najciekawszymi miejscowościami, odwiedzamy min: Piotrawin, Solec, Wilków, Męćmierz, Janowiec, Kazimierz Dolny i Puławy.
Dużo uwagi w filmie poświeciliśmy samej Wiśle - nigdzie indziej na niżu europejskim nie można już
spotkać rzeki o takim pierwotnym, naturalnie ukształtowanym wyglądzie.
Wielkie rzeki zachodniej Europy już dawno zostały zniszczone poprzez prace regulacyjne i prostowanie koryt. Tymczasem pierwotny charakter Wisły na tym odcinku sprawia, że jest ona ostoją dzikich ptaków o randze międzynarodowej. W filmie pokazujemy ptasich mieszkańców dużych piaszczystych wysp znajdujących się w nurcie rzeki min: mewy srebrzyste, pospolite, mewy śmieszki i ostrygojady.
Jednocześnie szeroka, czasami na kilka kilometrów dolina stanowi niepowtarzalną atrakcję turystyczną z licznymi, znajdującymi się tu zabytkami.
Niezwykle malownicze są punkty widokowe położone w najwęższych miejscach przełomu Wisły min. w okolicach Janowca i Męćmierza.
Dziś rzeka nie decyduje już w takim stopniu o życiu mieszkańców nadwiślańskich miejscowości. To raczej my decydujemy o życiu rzeki, jej przyrodzie i krajobrazie. Czy decydujemy mądrze i wykorzystując odziedziczone piękno potrafimy je ochronić ?
W filmie próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Film został realizowany na zlecenie Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w latach 2003-2004.
Film w wersji polskiej, angielskiej i niemieckiej. Czas trwania filmu: 30
minut.
|